Bratislava nivy
TRNAVA
Prievidza
Levice
Nové Zámky

Začíname s behom: Tipy, ktoré vám pomôžu s behom začať (a neprestať)

intersport, intersport foltan, beh, bratislava, tenisky, bezecke tenisky, nivy centrum, nivy, bezecke trasy bratislava, bezecky trening, ako zacat s behom, motivacia

V prvých dvoch častiach nášho miniseriálu o behu sme vám poradili, ako si vybrať na beh to správne oblečenie a obuv. Na to, aby ste si však k tejto športovej aktivite vybudovali vzťah, však bude potrebná aj dávka odhodlania. Ako začať behať tak, aby ste s týmto návykom po čase neprestali?

Beh je ideálnou fyzickou aktivitou na zlepšenie svojej fyzickej kondície, formovanie postavy aj zlepšenie držania tela. Môžete si vďaka nemu zlepšiť náladu (vyplavovanie endorfínov pri fyzickej aktivite rozhodne nie je mýtus), trávenie aj svoj spánok. A napokon, je aj skvelou aktivitou na odbúravanie stresu. Je pravdepodobné, že väčšinu z týchto argumentov ste už počuli – a veríme, že vás aj presvedčili natoľko, že sa chcete behu začať pravidelne venovať.

Od predsavzatia k jeho realizácii však často býva dlhá cesta. Radi vás však na nej budeme sprevádzať. Poradíme vám, ako sa začať venovať behu a neprestať po prvých neúspechoch, krátkom výpadku či príchode chladnejšieho počasia.

Výber správnej trasy

Beh je individuálnym športom a to, aký budeme mať k nemu vzťah zároveň často odráža našu individualitu. To platí napríklad pri výbere miesta na behanie. Kým niektorým ľuďom na začiatok vyhovujú menej frekventované miesta, iní uprednostnia obľúbené bežecké trasy, kde sa radi nechajú „vyhecovať“ výkonmi ostatných bežcov.

To, ako veľmi frekventované miesto si na svoje bežecké začiatky vyberiete, je preto len na vás, pokiaľ ste sa však v minulosti behu intenzívnejšie nevenovali (alebo to bolo už poradne dávno), rozhodne vám odporúčame skôr nenáročné trasy s minimálnym prevýšením. Na začiatok sa skúste vyhnúť asfaltu a betónovým povrchom a uprednostnite mäkšie povrchy. Vyskúšať môžete aj priestory fitnescentra, nezabúdajte však, že medzi behom vonku a bežiacim pásom je naozaj veľký rozdiel.

Sledujte svoje tempo

Začínať pozvoľna platí nielen pri výbere terénu, ale aj dĺžke trasy a tempe. Na začiatok si zvoľte kratšie vzdialenosti a postupne pridávajte metre či kilometre. Pokojne striedajte beh s chôdzou, skúšajte zrýchľovať a spomaľovať. Hľadajte si tempo, pri ktorom vydržíte odbehnúť dlhšie vzdialenosť bez zastavenia – a nenechajte sa odradiť, ak to na začiatok nebude úplne podľa vašich očakávaní.

Bežecká aplikácia

Pomôcť vám môžu aj bežecké aplikácie, v ktorých si môžete vybrať začiatočnícky tréningový plán. Ten vás bude postupne sprevádzať pri progrese a dosahovaní vami stanovených bežeckých cieľov.

Ako začať behať technicky správne

Správna bežecká technika je veľmi dôležitá. Venovali sme sa jej aj v prvom článku našej bežeckej minisérie. Ako sa však hovorí, lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Ak to preto s behom myslíte vážne, rozhodne sa oplatí spočiatku využiť služby trénera alebo skúsenejšieho bežca, ktorý vám poradí ohľadom správneho držania tela, nášľapu či ideálneho tempa. Ak sa rozhodnete behať sami, skúste si vopred pozrieť videá s názornou ukážkou toho, ako by mala vyzerať správna bežecká technika.

Poradiť si nechajte aj pri výbere správneho oblečenia. Ak začínate behať práve v chladnejšom jesennom období, skúsenejší bežci vám odporučia, koľko a akých vrstiev oblečenia by ste mali mať. S výberom správnej obuvi a vhodných vložiek do topánok vám pomôžeme aj v našom RUNNING LAB v predajni Intersport Foltan.

Nepreháňajte to s tréningom

Neprepáľte to ani s množstvom tréningov. Intenzita tréningu by na začiatku nemala byť privysoká, môžete začať s dvomi až tromi tréningmi týždenne. Nepodceňujte voľné dni, počas ktorých si môže vaše telo oddýchnuť a zregenerovať. Po prvých tréningoch je svalovica normálna, ak však budete počas behu cítiť bolesti, určite ich nepodceňujte. Ich príčinou môže byť nesprávna technika, nevhodne zvolené jedlo pred behom, ale aj zranenie. Najmä pri bežeckých začiatkoch preto pozorne skúmajte svoje telo a jeho reakcie. Koniec-koncov, je to fascinujúce!

Dajte si reálne ciele

Či sa už chystáte začať behať s konkrétnou vidinou (napríklad bežecké preteky) alebo len pre svoj dobrý pocit, stanovte si cieľ, ktorý by ste chceli dosiahnuť. Ako sme však už spomenuli, každý bežec (áno, keď ste už začali s behom, môžete sa pokojne nazývať bežcom!) je individuálny, preto neodporúčame dávať si nereálne predsavzatia ešte predtým, ako vôbec začnete behať. V priebehu niekoľkých tréningov vám vaše telo ukáže, ako je na tom s kondíciou a ako rýchlo dokážete napredovať. Na základe toho sa môžete zlepšovať a posúvať pekne postupne.

Pre niekoho môže byť métou odbehnutý okruh okolo sídliska, pre niekoho 5 km bez prestávky, iný si trúfne na polmaratón. Stanovte si preto konkrétny cieľ, nie však úplne megalomanský. Behať s vidinou zlepšovania sa je podstatné, rozhodne sa však nemusíte držať tabuľkových výsledkov. Sústreďte sa na správnu techniku, pravidelnosť a radosť z behu a výsledky sa zaručene dostavia.

Nenechajte sa však odradiť ani v prípade, že sa vám vaše výsledky nebude dariť naplniť. Stáva sa, že bežci z rôznych dôvodov na čas zo svojho tréningu „vypadnú“ a nedarí sa im vrátiť sa späť k svojmu plánu. Nerobte si ťažkú hlavu ani vtedy, ak váš progres stagnuje. Každý začatý beh sa počíta!

podobné články